Nemačke pokrajine – Baden Virtemberg

Nemačka pokrajina Baden Virtemberg leži na jugozapadu zemlje. Atraktivna je zahvaljujući romantičnim gradovima, bajkovitim zamcima, zanimljivim lokalitetima, prestižnim univerzitetima i fenomenalnoj prirodi.
Reka Rajna čini zapadnu, kao i veliki deo južne granice. Istočno od Rajne je planina Švarcvald (Crna šuma) gde izvire reka Dunav. Na jugoistoku je Bodensko jezero.
Baden-Virtemberg (nem. Baden-Württemberg, skraćenica BW) je nastala 1952. godine spajanjem pokrajina Virtemberg-Baden, Baden i Virtemberg-Hoencolern. Glavni grad je Štutgart.
Pokrajina broji 11 miliona stanovnika. Treća je po veličini u Nemačkoj, a po ekonomskoj snazi predstavlja jedan od najbogatijih regiona u Evropi.
U Baden-Virtenbergu je sedište nekih od najznačajnijih svetskih kompanija, poput Dajmlera, Poršea, Boša, a Baden-Virtemberg je poznat kao kolevka automobila, sata sa kukavicom, odela marke Boss, švarcvaldske šunke, zavičaj Hermana Hesea, svetski poznatih termalnih banja, gradova sa modernom arhitekturom, ali i tradicionalnih kuća u selima. Tvrđave, dvorci i vrtovi pripovedaju o prošlim vremenima, kao i mnogi muzeji.
Najzastupljeniji proizvodi su automobili, mašine i hemijski proizvodi. Pored auto-industrije i proizvodnje mašina, Baden je poznat i po optici, proizvodnji igračaka, satova i elektronskoj industriji. Osim prestonice Štutgarta, poznati centri su i Manhajm, Karlsrue, Frajburg, Hajdelberg, Hajlbron, Ulm, Tibingen, Pforchajm i Rojtlingen.
Nemački gradovi prednjače u bezbrižnom i najmanje stresnom životu, a na toj listi Štutgart je na prvom mestu. Nova istraživanja pokazuju da su čak četiri grada u prvih deset najmanje stresnih za život baš u Nemačkoj, u odnosu na 150 rangiranih gradova u svetu. Stresni faktori uključuju saobraćajnu gužvu, javni prevoz, procenat zelenih površina, finansijski status građana uključujući nivo duga, fizičko i mentalno zdravlje, kao i količinu sunčeve svetlosti koju grad dobija godišnje.
Štutgart je najmanje stresan, Hanover je na trećem, Minhen na petom, a Hamburg na devetom mestu.
Tajna bezbrižnog života u Štutgartu je jaka lokalna ekonomija (Porše, Boš i Mercedes-Benz), ali tome doprinose i mnogobrojne zelene površine u gradu. Gotlib Dajmler, Vilhem Majbah i Karl Benc napravili su pre 125 godina svoje prve automobile, koji su od tada sinonim za kvalitet, koji je Nemačkoj obezbedio superiornost u automobilskoj industriji.
Štutgart

Štutgart je grad u kojem mogu da se posete interesantni muzeji, stare crkve, romantični dvorci, ali i moderna i avangardna umetnost. Ovde se piju fantastična vina, jede dobra hrana, organizuju zanimljivi festivali i prave najprestižniji automobili na svetu.
Sa 600.000 stanovnika, Štutgart je relativno mali grad, a četvrtina stanovnika su stranci. Sjajnu reputaciju poznatih četvorotočkaša zaslužili su i muzeji njima posvećeni. Mercedes-benz muzej je remek-delo futurizma u kojem se može videti kompletna istorija proizvodnje. Izložba na 16,5 hiljada kvadratnih metara počinje belim konjem i prikazuje razvoj Mercedesovih automobila od prvog modela, pa sve do poslednjeg, najluksuznijeg.
Nedaleko od muzeja, u Bad Kanštatu, nalazi se i originalna radionica Gotliba Dajmlera i Vilijema Majbaha, u kojoj je izložen i prvi motor iz 1885. godine.
U Štutgartu je 1956. godine izgrađen i prvi TV toranj na svetu, visok 217 metara, koji je u tom trenutku bio pravo čudo građevinarstva. Sa tornja se mogu videti bujni vinogradi, zbog čega je u svetu somelijera Štutgart veoma poznat.
Srce grada čini Trg dvoraca, Šlosplac, na kojem, čim ozeleni trava, od proleća do jeseni, uživaju studenti i roditelji sa decom. Raskošna nova palata nekada je bila rezidencija kraljeva Virtemberg, a danas se koristi za protokolarne događaje od državnog značaja.
Najveću pažnju posetilaca pleni iskošeno stepenište, po kojem može da se penje i konj. Naime, vojvoda od Virtemberga je obožavao konje i insistirao je da na njima ide do drugog sprata, na kojem se nalazila njegova spavaća soba. Na nemačkom “štud” znači kobila, a “garte” konjušnica, pa ne čudi što je znak grada, ali i “Poršea”, upravo crni konj.
Hajdelberg

Romantični grad na reci Nekar, na pola puta između Frankfurta i Štutgarta, smešten je usred prirode i predstavlja drugi po veličini grad ove pokrajine. Istorijski centar grada prepoznatljiv je po uskim stazama, vijugavim ulicama i lepim trgovima.
Iznad starog hajdelberškog grada uzdiže se veliki stari dvorac. Stil u kojem je izgrađen predstavlja mešavinu gotike i renesanse. Dvorac je okružen parkovima kojima je nekad šetao čuveni pesnik Johan Volfgang fon Gete. Preko dvorca prolazi i brdska žičara koja ide sa trga Kornmarkt u gradu, ka vrhu brda Kenigstul.
Na severnoj obali reke Nekar, nalaze se ostaci keltskog utvrđenja i Aleja filozofa. Iz nje se pruža neverovatan pogled na stari deo grada Altstadt i dvorac.

Hajdelberg je bio temelj i neiscrpna inspiracija mnogim nemačkim slikarima i pesnicima. Jedan i po vek pesnici i slikari pravili su varijacije, kombinovali, improvizovali poznate slike Hajderberga.
Čak i oni koji su bili okoreli protivnici idiličnih slika, jedva su uspevali da se liše romantičnih predstava Hajdelberga.
Ovaj hedonistički, boemski grad objedinio je muziku, vino i pesmu. U proleće se održava Festival klasične muzike Hajdelberško proleće.
Grad je poznat po uglednom univerzitetu kroz čije odaje je svojevremeno prolazio i Fridrih Hegel.
Frajburg

Frajburg, osunčani grad juga, najveći je i najjužniji grad Nemačke.
Stari centar grada sa uzanim stazama i idiličnim lokacijama, manje-više je četvrtast, presečen sa dva glavna puta sa kojih tramvaji cirkulišu na sve strane grada. Za grad su tipični mali potoci (Bächle).
Starim jezgrom dominira impozantna katedrala Frajburški Minster (Münsterkathedraal), jedno od najvećih remek-dela gotske arhitekture.
Toranj je visok 116 m, ima 16 zvona od kojih najstarije datira iz 1258. i teži 3.290 kilograma. U podnožju njenog unikatnog tornja smešten je simpatični Trg Minsterplac (Münsterplatz).
Njega krase istorijska zdanja među kojima su srednjovekovni Kaufhaus, barokna arhiepiskopska palata i postbarokna zgrada Wentzingerhaus.
Centru Frajburga je nakon bombardovanja 1944. vraćen stari sjaj, tako da turisti danas često imaju poteškoća ukoliko prtljag nose u koferima na točkiće: kamene ulice otežavaju hod i uzrokuju treskanje kofera.
Univerzitetska četvrt nije preterano atraktivna. Frajburg se može pohvaliti sa 22 hiljade studenata i zahvaljujući postojanju univerziteta, kulturna ponuda je bogata i šarolika s obzirom na to da je grad relativno mali.
Frajburg se smatra kapijom koja otvara put ka Švarcvaldu, tako da su staze za šetnju idealne.
Nalazi se blizu tromeđe Švajcarske, Francuske i Nemačke. Francuska je udaljena oko 25 kilometara, a Švajcarska 60 kilometara. Iz grada je prilično lako doći do švajcarskog Bazela ili francuskog Strazbura.
Tibingen

Nešto južnije od Štutgarta, prestonice pokrajine Baden-Virtemberg, nalazi se poznati univerzitetski grad Tibingen. Sliku ovog srednjovekovnog grada kroje strme stepenaste ulice, sićušne zanatske radnje i koloristične fasade.
Na pijačnom trgu nalazi se atraktivno zdanje Rathaus (Gradska kuća), koje je zahvaljujući baroknoj fasadi jedna od najlepših gradskih većnica u Nemačkoj.
Reka Neker račva se na dva rukavca, formirajući tako1.500 km dugo ostrvo, poznato kao Ostrvo visokih platana, među kojima ima i onih starih i preko 200 godina. Postoje stepenice pomoću kojih pešaci mogu doći do ostrva. Preko leta, ova oblast platana ugosti sijaset koncerata i sličnih kulturnih manifestacija.
Na desetak kilometara severno od Tibingena, smešten je prostrani park Schönbuch. Nekada su po ovoj prirodnoj oblasti lovili kraljevi Virtemberga, a danas je to oblast odličnih pešačkih i biciklističkih staza.