zakon o vakcinaciji u nemackoj

Vakcinacija u Nemačkoj nije obavezna, ali se preporučuje od strane zdravstvene organizacije kao prevencija od zaraznih bolesti. Smernice o sistemu vakcinacije i informacije o vakcinama koje pomažu u sprečavanju širenja zaraznih bolesti je zadatak koji je poveren nemačkom nacionalnom centru za kontrolu oboljenja “Institut Robert Koh” www.rki.de/EN/Home/homepage_node.html

Javno mišljenje o vakcinaciji u Nemačkoj je pozitivno, a rezultat toga je trenutna stopa imunizacije od 93%. Međutim, vlasti navode da je taj procenat još uvek ispod službenog cilja od 95%. Nemački ministar zdravlja Jens Špan, nedavno je izneo predlog za obaveznu vakcinaciju i predložio izricanje kazne od 2500 evra za roditelje koji izbegavaju vakcinaciju dece, kao i zabranu vrtića za nevakcinisanu decu. Neke nemačke pokrajine trenutno razmatraju predlog zakona o obaveznoj vakcinaciji jer se stopa infekcije velikim boginjama u poslednjoj godini utrostručila. Ukoliko nacrt zakona bude usvojen, primena obavezne vakcinacije bi mogla da se očekuje od marta 2020. godine.

KAKAV JE BIO ZAKON DO SADA?

raniji zakon o vakcinanciji u nemackoj

Zakon na osnovu koga je bila obavezna vakcinacija protiv velikih boginja je prestao da važi 1. jula 1983. (Zakon o stavljanju van snage Zakona o vakcinaciji protiv velikih boginja od 24. novembra 1982) jer se smatralo da su velike boginje od 1980. u potpunosti iskorenjene. Zato imunizacija stanovništva od velikih boginja više nije bila neophodna. Od tog datuma, u Nemačkoj više nije postojala opšta obaveza građana da se vakcinišu.

U Nemačkoj je postojala zakonski obavezna vakcinacija za decu i mlade (npr. protiv dečje paralize, tuberkuloze, tetanusa i malih boginja). Stope pokrivenosti stanovništva vakcinacijom su bile veoma visoke. Nakon ponovnog ujedinjenja Nemačke i ukidanja obaveznog vakcinisanja, stopa pokrivenosti stanovništva vakcinacijom se spustila za neke bolesti. Međutim, stopa vakcinacije u novim nemačkim državama (tj .teritorijama bivše Nemačke demokratske republike sa izuzetkom Istočnog Berlina) i dalje je veća nego u starim državama Savezne republike Nemačke. Ovaj trend se može sagledati na osnovu pregleda kartona vakcinacije za decu predškolskog u 2012. Na primer, stopa vakcinacije protiv malih boginja (dve doze) u novim zemljama je 93,6%, ali 92,3% u starim zemljama. Što se tiše vakcinacije protiv tetanusa, stope su 97,3% (nove zemlje) i 95,9% (stare zemlje).

PREPORUČENA VAKCINACIJA

vakcinacija nemacka

U Nemačkoj, sistem vakcinacija se u suštini zasniva na ”preporučenim vakcinacijama”. Preporuke za vakcinaciju se donose na saveznom nivou od strane Stalnog komiteta za vakcinaciju koji je osnovan u okviru Instituta Robert Koh. Administrativni organi država nadležni za zadravstvo izdaju javne preporuke u vezi preventivne vakcinacije na osnovu relevantnih preporuka koje je usvojio Stalni komitet za vakcinaciju. Zakon o sprečavanju i kontroli zaraznih bolesti ljudi (donesen 2000. godine i poslednji put izmenjen 2013) takođe uspostavlja zakonsku obavezu raznim javnim agencijama (npr. lokalnim javnim zdravstvenim službama) da informišu stanovništvo o značaju preventivnih vakcinacija.

Nemački fondovi obaveznog zdravstvenog osiguranja uglavnom snose troškove vakcinacija koje preporučuje Stalni komitet za vakcinaciju. Pored toga, razni fondovi obaveznog zdravstvenog osiguranja imaju bonus programe u okviru kojih njihovi članovi ostvaruju popuste prilikom preporučenog vakcinisanja.

Imunizacija u detinjstvu u Nemačkoj obuhvata sledeće vakcine:

  1. Vakcina protiv varičele (ovčije boginje) – od 11. do 14. meseca i od 15. do 23. meseca
  2. Vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja – od 2, 3, 4 meseca, i od 11. do 14. meseca, a kasnije i dodatna doza u uzrastu od 5 do 6 godina
  3. Vakcina protiv hepatitisa B – u uzrastu od 2, 3, 4 meseca i od 11. do 14. meseca
  4. HiB vakcina (protiv opasne bakterije Hemofilus influence) – u uzrastu od 2, 3, 4 meseca i kasnije od 11. do 14. meseci
  5. MMR vakcina (protiv rubeole, zauški i malih boginja) – u starosti od 11. do 14. meseca i od 15. do 23. meseca
  6. HPV vakcina (samo za devojčice), protiv oboljenja izazvanih humanim papiloma virusom – jedna doza između 9. i 14. godine
  7. Kombinovana vakcina protiv meningokokusa tipa C (MenC) – jedna doza posle 12. meseca
  8. PCV vakcina protiv zapaljenja uva, pneumonije i meningitisa – u starosti od 2 i 4 meseca i od 11. do 14. meseca
  9. Polio vakcina protiv dečije paralize – sa 2, 3, 4 meseca, od 11 do 14 meseci i obavezna doza od 9. do 16. godine
  10. Vakcina protiv rotavirusa – sa 6 nedelja, 2 i 4 meseca
novi zakon o vakcinaciji u nemackoj

Nacrt novog zakona o vakcinaciji u Nemačkoj predviđa da se obavezna vakcinacija protiv boginja za polaznike vrtića i škola proširi i na zaposlene u tim institucijama, kao i na izbegličke centre.

Nacrt novog zakona o zaštiti protiv boginja i jačanje prevencije vakcinama predviđa da sva deca, ali i zaposleni u vrtićima i školama, do juna naredne godine moraju da dokažu da su vakcinisani protiv boginja.

Nacrt zakona predviđa i pojačane akcije vakcinacije protiv drugih bolesti poput tetanusa, difterije i velikog kašlja. Za ove bolesti nije predviđeno uvođenje obaveze vakcinisanja, ali će se kroz razne akcije, poput besplatnih vakcina po školama i ustanovama, proširiti ponuda. Troškove ovih akcija bi trebalo da podele država i zdravstvena osiguranja.

Prijavite se na newsletter i dobijajte na svoj i-mejl nove tekstove o učenju nemačkog jezika.

    ucenje-nemackog-jezika-beograd-popust