dvojno državljanstvo

U Nemačkoj su do pre godinu dana na snazi bili strogi zakoni koji su načelno zabranjivali posedovanje dvojnog državljanstva, osim ukoliko se ne radi o državljanima neke druge članice Evropske Unije ili državljanima Švajcarske.

Za milione migranata i njihove dece to je značilo da, kad ispune uslove za dobijanje nemačkog državljanstva, moraju da odluče da li će postati državljani nove domovine ili zadržati staro državljanstvo.

Među njima su bili i mnogi srpski državljani, ali, kako prenosi Dojče vele (Deutsche Welle), 19. januara je nemački parlament Bundestag usvojio Nacrt zakona kojim vlada želi da omogući brže dobijanje nemačkog državljanstva, ali pod određenim uslovima.

Stranci koji žele nemačko državljanstvo trenutno mogu da ga dobiju najranije nakon osam godina legalnog boravka u zemlji. Taj rok bi trebalo da bude skraćen na pet godina, a kod „posebnih dostignuća u integraciji“, na tri godine.

Pod „dostignućima“ se, recimo, podrazumeva dobro poznavanje nemačkog jezika, dobrovoljni socijalni angažman ili veoma dobri rezultati u školi ili na radnom mestu, prenosi Dojče vele (Deutsche Welle).

Nemačka Savezna vlada smatra da su se mnogi ljudi ustručavali da zatraže nemački pasoš, jer su se zbog odricanja od postojećeg državljanstva bojali da će izgubiti vezu s domovinom ili porodicom koja tamo još uvek živi.

Deca roditelja stranaca rođena u Nemačkoj ubuduće bi trebalo bezuslovno da dobijaju nemačko državljanstvo ako najmanje jedan roditelj u Nemačkoj legalno živi duže od pet godina. Trenutno taj rok iznosi osam godina.

Ipak, i ubuduće, stranci koji budu želeli da dobiju nemački pasoš moraće da podnesu dokaze o dobroj integraciji i dobrom znanju jezika, dodaje Dojče vele. Izuzeci će važiti samo za članove porodice koji često u Nemačkoj žive decenijama. Oni neće moraju da polažu test za dobijanje državljanstva, niti test znanja nemačkog jezika.

Reforma propisa o državljanstvu stupila je na snagu 27. juna 2024. godine. Za državljane Republike Srbije je najznačajnija novina da više neće morati da se odriču državljanstva svoje zemlje, da bi stekli nemačko. Oni koji su to ipak već učinili, moći se od sada ponovo da steknu državljanstvo Republike Srbije.

Prijavite se na newsletter i dobijajte na svoj i-mejl nove tekstove o učenju nemačkog jezika.

    ucenje-nemackog-jezika-beograd-popust